Wiktoria Frankowska wygrała 11 edycję FDA

Wiktoria Frankowska wygrała 11 edycję FDA

W piątek 9 października w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbył się finał 11 edycji konkursu Fashion Designer Awards. Zwyciężczynią została 22-letnia absolwentka MSKPU – WIKTORIA FRANKOWSKA.

Finał FDA


Jurorzy w składzie m.in.: Dorota Williams, duet Paprocki & Brzozowski, Rafał Michalak i Ilona Majer, czyli duet MMC, Vasina, Asia Typek, Weronika Płocha, Aleksandra Nagel oraz Joanna Sokołowska-Pronobis stanęli przed trudnym zadaniem.

Honorową przewodniczącą jury i gościem specjalnym FDA była Benedetta Barzini – ikona mody, topmodelka lat 60-tych, symbol okładek Vogue Italia, obecnie profesorka, wykładowczyni Nuova Academia di Belli Arti w Mediolanie, która z podziwem oglądała kolekcje finalistów FDA.

Mam to szczęście, że spędzam więcej czasu z finalistami, niż pozostali jurorzy, ale zwycięzcę wybieramy wspólnie, rozmawiamy o tym. Wiktoria Frankowska zachwyciła jurorów swoją niesamowitą energią już podczas drugich obrad. Jest młodą projektantką pełną pasji, to od razu się czuje.

Joanna Sokołowska-Pronobis

Dla mnie najważniejsza była wyobraźnia. Młodzi projektanci nie muszą jeszcze myśleć o sprzedaży i tym, że coś musi być pod klienta, mogą zaszaleć, dlatego wyobraźnia była dla mnie najważniejsza. Spójność kolekcji, spójność z tematem i jakość wykonania – czy projektant już na tym etapie przywiązuje do niego uwagę, czy nie – to też miało znaczenie.

Vasina

Wiktoria Frankowska otrzymała imponującą pulę nagród m.in.:

 • od Batonika Duplo, Partnera Głównego FDA: profesjonalny iPad Pro wraz z dodatkowymi akcesoriami, pomocnymi w projektowaniu kolekcji
 • od MMC Studio: możliwość spędzenia 48 godzin wraz z duetem projektatów MMC tuż przed ich kolejnym pokazem
 • nagrodę finansową 20 tys. złotych
 • staż w atelier zagranicą wiosną 2021
 • wyjazd na targi Premier Vision 2021 do Paryża z Cisowianką Perlage
 • 3-miesięczny kontrakt z DPD Polska na obsługę kurierską
 • obsługę sesji lookbookowej przez AA Wings of Color
 • wyjazd na 4th International Young Designers Contest Kiev 2021
 • specjalną publikację na łamach miesięcznika Fashion Magazine i na łamach magazynu Burda Style

Przyznano również nagrody wybranym finalistom:

 • Aleksandra Klekot została zaproszona na MasterClass z Dorotą Williams
 • Manuela Korecka – wyjazd na targi Tissue Premier 2021 do Lille we Francji z firmą Electrolux Polska
 • Wiktoria Frankowska została zaproszona na staż w pracowni duetu Paproci&Brzozowski
 • Maja Pilarek – staż w pracowni MMC

Podczas gali finałowej dodatkowe emocje wywołał pokaz najnowszej kolekcji “Azyl”, laureata 10-tej edycji Adriana Krupy, który jest największym odkryciem ostanich lat w polskiej modzie.

Warto również wspomnieć o artystyczynym projekcie, który powstał z inicjatywy Fashion Designer Awards oraz przy wsparciu Batonika Duplo. We współpracy z Instytutem Fotografii oraz studiem fotograficznym Studio 99 powstała seria fotografii modowych. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez znaną fotografkę – Katarzynę Bielską, uczestnicy wykonali fotografie autorskich kolekcji finalistów FDA. Dzięki współpracy designerów z fotografami powstała wystawa o wyjątkowym ładunku energii, która swoją premierę miała właśnie w czasie tegorocznego finału FDA.

Oficjalnymi kreatorami looku modelek w 11 edycji FDA byli AA Wings od Color i Gold Polska. Dopełnieniem stylizacji modelek było obuwie marki Kazar. Partnerem afterparty było prosecco Vionelli.

Młodych projektantów podziwiali m.in. Magdalena Pieczonka, Joanna Racewicz, Karolina Bielawska, Paulina Koziejowska, Milena Sadowska, Agata Biernat.

Imprezę poprowadził Mateusz Hładki.