Na czym polega dekoloryzacja i jak ją wykonać? Kiedy warto na nią postawić?

Colorful hair background. Hairstyles and care concept

Wiele kobiet decyduje się na częste metamorfozy i zmianę koloru włosów. Niestety samodzielne wielokrotne farbowanie może prowadzić do tego, że nie uzyska się pożądanego koloru włosów i mogą się na nich pojawić niechciane odcienie. Jeżeli kolor po farbowaniu nie jest taki, jakiego oczekiwałaś, to możesz wykonać dekoloryzację.

Na czym polega dekoloryzacja?

Dekoloryzacja jest zabiegiem odwrotnym do farbowania. Zatem polega na usunięciu pigmentów po farbowaniu ze struktury włosa. Należy wiedzieć, że nie zawsze wykonuje się ją w przypadku nieudanego koloru włosów, bo czasami, gdy np. chce się uzyskać odcień blond po wcześniejszym farbowaniu na czarny kolor, to najpierw trzeba wykonać właśnie ten zabieg. Dekoloryzacja może przebiegać w kilku etapach, jeśli chce się przejść z ciemnego odcienia na bardzo jasny. W ten sposób można uniknąć nadmiernego osłabienia struktury włosów.

Jak wykonuje się dekoloryzację włosów?

Przed przystąpieniem do dekoloryzacji włosów należy je najpierw przygotować. Warto stosować odżywkę proteinową, która wzmocni pasma. W przypadku włosów farbowanych, tak jak i naturalnych pasm ważna jest równowaga PEH. Należy zatem również dbać o nawilżenie włosów i ich olejowanie, które stanowi ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. powodującym degradację włosów promieniowaniem UV. Gdy włosy są wzmocnione można przystąpić do dekoloryzacji. Należy zaopatrzyć się w dekoloryzator z oksydantem, czyli utleniaczem. Stężenie utleniacza musi być dobrane do barwy włosów i najczęściej wynosi 6% lub 12%. Utleniacz i dekoloryzator miesza się w odpowiedniej proporcji. Często na dwie dwie porcje utleniacza przypada jedna porcja dekoloryzatora. Taką mieszankę nakłada się równomiernie od końcówek aż do linii odrostów. Oczywiście inaczej niż w przypadku farbowania odrostów nie pokrywa się dekoloryzatorem. Nałożoną na włosy mieszankę trzeba utrzymać tak długo jak zaleca producent bądź do uzyskania satysfakcjonującego odcienia. Należy pamiętać, że dekoloryzacja nie jest ostatecznym krokiem, gdyż po niej farbuje się włosy na wybrany, pożądany odcień. Jeżeli rozjaśnia się włosy o np. 6 tonów, to lepiej dekoloryzację rozłożyć na etapy. Można zamiast farbowania postawić na tonowanie po dekoloryzacji włosów, by uzyskać chłodny bądź ciepły odcień wybranego koloru.

Dekoloryzacja włosów domowymi sposobami – czy może być skuteczna?

Poza profesjonalną dekoloryzacją w salonie fryzjerskim czy też dekoloryzacją przy użyciu dostępnych dekoloryzatorów w domu, możesz także postawić na ten zabieg wykonany domowymi sposobami. Oczywiście w tym przypadku nie możesz rozjaśnić włosów o więcej niż 2 tony. Sposobem na uzyskanie jaśniejszego odcienia, a także pozbycie się niechcianych pigmentów może być płukanka octem jabłkowym. Jak ją wykonać? Najpierw należy umyć włosy szamponem z dodatkiem sody oczyszczonej. Po umyciu włosów należy spłukać je octem jabłkowym. Taki naturalny zabieg może być skuteczny w przypadku chęci uzyskania niewielkiej zmiany odcienia. W przypadku dekoloryzacji o 3 lub więcej tonów, konieczne jest zastosowanie profesjonalnych środków. Można też wykonać pastę z sody oczyszczonej i soku z cytryny, a następnie nałożyć ją na włosy i pozostawić na 5 minut. W ten sposób także uzyskasz jaśniejszy odcień kosmyków i pozbędziesz się niechcianych refleksów. Nie zawsze konieczna jest dekoloryzacja i w przypadku niechcianego odcienia, można zdecydować się na tonowanie, które dobrze radzi sobie z różnymi refleksami dzięki pigmentom zawartym w alkalicznych czy też kwasowych tonerach.

Total
0
Shares
Prev
Tych kosmetyków nie może zabraknąć latem w Twojej kosmetyczce

Tych kosmetyków nie może zabraknąć latem w Twojej kosmetyczce

Lato to intensywny okres dla skóry, gdzie jest narażona na wysoką temperaturę,

You May Also Like